Select Page

Local Clergy Moves and Notices – August 2020

The following have been announced since June 2020:

Appointments

ALDRIDGE-COLLINS Murray Allan Leonard
Formerly Assistant Curate of Ilfracombe (Holy Trinity) (St Peter), Lee, Woolacombe, Bittadon and Mortehoe in the Diocese of Exeter, now Incumbent of Lower Peover St Oswald (1408) and Over Peover St Lawrence (1411), in the deanery of Knutsford, with effect from 16 July 2020.

BOYDE Briony (Bee) Alice
Currently Rector of Coventry St Peter, in the Diocese of Coventry, to be Vicar of Sandbach St Mary (1318), in the deanery of Congleton, with effect from 21 September 2020.

PIPER Jessica Ann
Formerly Assistant Curate of Bowdon St Mary the Virgin (1006), in the deanery of Stockport, now Assistant Curate (known as Associate Minister) of Stockport and Brinnington (1801), in the deanery of Stockport, with effect from 29 June 2020.

Other

YOUNG Daniel George Harding
Formerly Curate of Knutsford St John the Baptist (1406) and Toft St John the Evangelist (1414), in the deanery of Knutsford, following his retirement Mr Young has been granted PTO in the Diocese of Chester until 28 September 2020.